son dakika.....

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), 2023 yılı sonuna kadar yeni tescil edilecek araçlar ve mevcut trafiğe kayıtlı araçlardan iki katı olarak alınacak.
2023’te bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi iki defa ödenecek. Ek MTV, aracın sıfır ya da trafiğe kayıtlı olması farketmeksizin, tüm araçlara uygulanacak.
Kurumlar vergisi oranı artırılıyor
Kurumlar vergisi oranı 2023 yılı için yüzde 20'den yüzde 25'e çıkarılıyor. Finansal kurumlarda oran yüzde 30'a yükseltiliyor. Ayrıca teklif ile ihracatın teşvik edilmesi için, ihracattan elde edilen kazançtan alınan kurumlar vergisi oranı 5 puan indirimli olarak uygulanacak.
AKP’nin TBMM’ye sunduğu torba yasa teklifine göre, kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 25’e yükseltilmesi öngörülüyor.
Teklife göre, kurumlar vergisi, finansal kiralama, faktoring, elektronik ödeme şirketleri, sermaye piyasası kurumları ve sigorta şirketleri için de yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltiliyor.
Teklifin kamuoyuna yansıması sonrasında Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde düşüş görüldü.
İHRACATÇIDAN ALINAN VERGİDE İNDİRİM
Teklif ile ihracatın teşvik edilmesi için, ihracattan elde edilen kazançtan alınan kurumlar vergisi oranı 5 puan indirimli olarak uygulanacak. (Eskisi 1 puan indirim idi)
Torba yasa teklifinde kurumlar vergisi ile ilgili kısımda şu ifadeler yer aldı:
“5520 Sayılı Kanunun 32’inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan yüzde 20 ibaresi yüzde 25 şeklinde, yüzde 25 ibaresi yüzde 30 şeklinde, yedinci fıkrasında yer alan 1 puan ibaresi 5 puan şeklinde değiştirilmiş ve sekizinci fıkrasının ikinci cümlesine göre ibaresinden sonra gelmek üzere ‘indirimden faydalananlara bu fıkra kapsamında’ ibaresi eklenmiştir
 
Benzin ve motorine de otomatik ÖTV zammı geliyor
 
Alkol ve sigarada olduğu gibi artık benzin ve motorinin ÖTV'sine de 6 ayda bir üretici enflasyonu oranında zam gelecek. Teklif önümüzdeki günlerde yasalaşınca benzine yaklaşık 45 kuruş daha zam gelecek.
 
Alkol ve sigaraya ÖTV zammı
Alkollü içki ve sigarada ÖTV tutarı yüzde 14,82 oranında zamlandı. Yeni zamlar en çok yüksek alkollü rakı, viski ve cin gibi içkileri vurdu. Litrelik rakının vergisi KDV dahil 58 lira birden zamlandı. Vergi zammı fiyatlara yansıyacak.